Kurz redukce nadváhy - hubnutí na míru

Vítejte v internetovém  Kurzu hubnutí a cílené redukce nadváhy. Tento internetový kurz hubnutí pomáhá všem rozhodnutým pro hubnutí, kteří hledají oporu při vykročení správným směrem ke zdravému hubnutí a aktivnímu životnímu stylu s jídelníčkem na míru. Ačkoli nebývá pro muže obvyklé, zabývat se svojí nadváhou, jsou v našem internetovém kurzu hubnutí vítáni rovněž. Při úspěšném hubnutí na Vás čeká BONUS! (viz. Info o kurzu)

 

Stanovení optimální tělesné hmotnosti

Chcete znát svoji správnou hmotnost? Vystačíte pouze s BMI?

Chcete získat údaje o Vaší optimální hmotnosti a další antropometrické údaje zdarma?

Zúčastněte se v rámci limitované motivační nabídky naší ANKETY (viz. dále).

 

Nutno předeslat, že existuje celá řada způsobů, jak optimální tělesnou hmotnost určit, neboť je mnoho faktorů, které se na jejím stanovení podílejí. Lidé nejsou souměrní jak figurky oblíbené stolní hry "Člověče, nezlob se", které se liší maximálně barvou. Každý z nás má jinou postavu, výšku i váhu. Takže tady by se spíše hodilo Člověče, nez(l)ob se. Je velice těžké určit, který z dále uvedených způsobů považovat za ten nejsprávnější.

BMI (body mass index)

V současnosti nejčastěji uváděný je výpočet BMI (body mass index)

BMI = Hmotnost (kg)/Výška (m) umocněna na druhou

Otázkou je, nakolik je dnes toto kritérium posuzování optimální tělesné hmotnosti ještě použitelné. Podrobnosti najdete na ... BMI nebo BFI

< 18,5 podváha
18,5 - 24,9 správná váha
25 - 29,9 nadváha
30 - 34,9 obezita
35 - 39,9 velká obezita
40 a více klinická obezita

Brocův index

Ještě nedávno byl častěji používán tzv. Brocův index, podle kterého by dospělý člověk měl vážit tolik kilogramů, kolik centimetrů měří nad 1m.

Nevýhodou výše uvedených indexů je, že nerespektují rozdíly v tělesné hmotnosti mužů a žen a dále nezohledňují věk, i když je ověřeným faktem, že tělesná hmotnost se s věkem mění.

Rohrerův index

Tělesnou hmotnost lze posoudit i podle tzv. Rohrerova indexu

IR = Hmotnost v g x 100/(Výška v cm)3

Kdy optimální hodnoty pro muže jsou mezi 1,2 až 1,4 a pro ženy 1,25 až 1,50

Hmotnostně výškové tabulky

Pravděpodobně nejvěrohodnější stanovení optimální tělesné hmotnosti lze určit z hmotnostně výškového řečiště, které publikovali autoři S. Hejda a O. Šmrha, Avicenum 1977. Autoři vycházeli z české a moravské zdravé a správně živené populace. Výsledky shrnuli do přehledných tabulek, které kromě etnických faktorů navíc zohledňují, zda se jedná o muže či ženy, dále výšku a věk.

Pro porovnání

Muž o tělesné výšce 182 cm a věku 55 roků (rodilý Moravák) by obdržel následující škálu

BMI 61,3 až 82,5 kg
Broc 82 kg
Rohrer 72,3 až 84,3 kg
HVŘ 88 kg ... průměr max. hmotnosti: 84,2 kg

 

Žena o tělesné výšce 150 cm a věku 45 roků by se pohybovala ve škále hodnot

BMI 41,6 až 56 kg
Broc 50 kg
Rohrer 42,2 až 50,6 kg
HVŘ 47 kg ... průměr max. hmotnosti: 50,9 kg

Pozn.: Jak je vidno,  BMI jasně nadržuje osobám malého vzrůstu.

 

A navíc hraje roli také skladba tělesné hmoty

Budou-li před Vámi stát dva jedinci stejné tělesné výšky a hmotnosti (tedy se stejným BMI), kdy jeden bude aktivní sportovec a druhý bez tělesných aktivit, bude sportovně založený jedinec vypadat štíhlejší. Je to způsobeno tím, že vyšší podíl svalové hmoty se projeví menšími objemy, neboť svalová tkáň je těžší než tuková. Proto se musí i při shodném BMI lišit jejich obvod v pase, obvod boků, obvod hrudníku. Navíc ze vzájemných poměrů naměřených veličin lze určit i tělesný typ. Při posuzování úrovně nadváhy je proto nutné kromě BMI, sledovat poměr pas/boky a pas/výška postavy.

Shrnutí

Pak už není problém spočítat optimální obvod pasu, aby odpovídal parametrům, které jsou považovány za zdravotně přijatelné (v návaznosti na tzv. metabolický syndrom).

Jinak řečeno: optimální je taková tělesná hmotnost, při které dosáhneme optimálního obvodu pasu.

Chcete znát Váš Index tělesných proporcí? Použijte náš Kalkulátor rizikových parametrů.

Antropometrické posouzení Vaší postavy

Kalkulátor rizikových parametrů zobrazuje pouze tři demonstrační veličiny důležité při posuzování optimální tělesné váhy. V rámci našeho Kurzu cílené redukce nadváhy při stanovení optimálních parametrů postavy našich klientů ve skutečnosti vycházíme celkem z dvanácti ukazatelů, které jsou shrnuty do tzv. Celkové antropometrické analýzy. Máte-li zájem o uvedenou analýzu, stačí vyplnit přihlášku do Basic KCRN. Navíc obdržíte ještě Komplexní energetickou analýzu Vašeho energetického a nutričního denního příjmu potravin.

Limitovaná nabídka - Anketa

V rámci motivační akce máte možnost získat "Vyhodnocení antropometrických a rizikových parametrů" zdarma. A to v případě, že jste registrováni na www.reduna.cz a odpovíte na několik našich anketních otázek monitorujících zájem klientů (registrovaných na reduna.cz) o naše služby. Znění anketních otázek obdržíte e-mailem, vyplníte-li kontaktní tabulku s uvedením nápisu ANKETA v textovém okénku zde...

Získáte tak příležitost, dovědět se více o své postavě nebo o případných zdravotních rizicích. Lze také zjistit, zda se se nenacházíte ve stádiu tzv. latentní obezity, která bývá poměrně častým jevem u vyznavaček opakovaných drastických diet nebo u osob s nedostatkem pohybu. Jste-li stoupencem zdravého životního stylu a věříte si, můžete se ujistit o dokonalosti své postavy a celkové kondici. Vyhodnocení zpracovává poradce pro výživu.

© 2009-2014 Reduna | tvorba webových stránek: ananas.cz | Menu: Úvod | O nás | Zajímá vás? | Potřeba hubnout | Ceník | Kontakt

tisk | ↑ nahoru
© 2009-2014 reduna.cz - Ing. Josef Pokorný, tel: +420 , kurz hubnutí